ZÁKLADY PESTOVANIA KAKTUSOV A SUKULENTOV

Kaktusy a sukulenty sprevádzajú rôzne mýty o tom, aké ťažké je ich úspešné pestovanie. Hovorí sa, že veľmi ťažko kvitnú, resp. že kvitnú raz za sedem rokov, čo ale nie je pravda. Kaktusy kvitnú pravidelne, každý rok, pokiaľ dosiahli dospelosť. Starostlivosť o kaktusy v skutočnosti nie je ťažká, pokiaľ dodržíme určité zásady.

Existuje veľa malých, pekne a pravidelne kvitnúcich druhov, ktoré vydržia aj bytové podmienky. Stačí urobiť správny výber a dodržiavať určité skromné zásady starostlivosti. Najdôležitejšie faktory starostlivosti o kaktusy a sukulenty sú substrát, teplo, svetlo, voda.

Substrát

Dnes sa bežne predáva zemina na pestovanie kaktusov a sukulentov, ale je lepšie, ak si ho namiešame sami a poskytneme tak rastlinám takú zmes, ktorá najviac zodpovedá ich nárokom. Pre začiatok však každý vystačí s jednoduchou zásadou: substrát má byť priepustný s určitým podielom minerálnych látok. Jeho základom je dobrá zem bez nezotletých prímesí (napr. krtince), ďalej rašelina (buď rašelina alebo kokosové vlákno – Lignocel) a štrk. To všetko v približnom pomere 1:1:1. Niektorí pestovatelia odporúčajú primiešať určitý diel nahrubo pomletej antuky (bez prachu) alebo agroperlitu.

Kedy a ako presádzať?

Presádzať je potrebné vtedy, keď je to nutné. Buď sú rastliny pre daný kvetináč priveľké, neboli dlho presádzané a tiesnia sa v nádobe (ak sú vysadené spoločne, ak máme podozrenie na chorobu koreňového systému, atď). Najprv si zvolíme vhodné nádoby podľa potreby rastlín. Pre rastliny so širokým koreňovým systémom volíme plytké nádoby, pre rastliny s hľuzovitým koreňovým systémom alebo s dlhými koreňmi volíme nádoby hlbšie. V súčasnosti sa preferujú plastové kvetináče pred klasickými hlinenými črepníkmi z toho dôvodu, že ich netreba tak často polievať, čo má pozitívny vplyv na dlhšie zachovanie kvalitného substrátu. Pokiaľ používame kvetináče spravidla použijeme, iba o číslo väčší od predchádzajúceho. Presádzať môžeme kedykoľvek, ale treba dodržiavať určité zásady. Po vybraní z nádoby korene zbavíme pôvodného substrátu, skrátime ich asi o tretinu, necháme zaschnúť týždeň až dva v suchu a teple a až potom zasadíme. Mierne poliať možno už o 10 dní aj to veľmi mierne, lepšie je rosenie. Ak sú zimné mesiace a rastliny zimujeme v chlade, presádzať ich síce možno, ale treba nechať dlhšie zaschnúť korene v teplom, vykurovanom priestore a v žiadnom prípade nesmú dostať vodu! Chladno, vlhko v kombinácii s nedostatkom slnečného svitu a tepla privodí väčšine kaktusov a sukulentov záhubu.

Teplo a svetlo

Temer všetky kaktusy a sukulenty milujú teplo a slnečný svit a väčšina z nich znáša aj extrémne teploty, ale nedostatočné množstva svetla im škodí. Teplo podnecuje rast a napriek tomu, že im nedáme vodu, rastú z vlastných zásob živín a vody, vyťahujú sa, sú nevzhľadné, spravidla nekvitnú a v určitých prípadoch aj uhynú. Preto kaktusy a sukulenty umiestnime na slnečné miesto, prípadne do polotieňa ak to rastliny vyžadujú.  Juh alebo východ sú optimálne stanoviská pre kaktusy a sukulenty. Ak máme rastliny v skleníku a predpovedajú horúci deň v čase, keď nie sme doma, otvorme radšej dvere i okna skleníka vopred. Chlad znesú, ale teploty nad 40 °C im už dobre nerobia!

Na jar však musíme byť opatrní, keď kaktusy a sukulenty vystavujeme slnku prvýkrát. Týka sa to najmä rastlín, ktoré prezimovali na tmavom mieste. Slnko ich môže popáliť, následkom čoho majú nepekné škvrny alebo aj uhynú. Pomôže čerstvý vzduch a tienenie. Na to používame rôzne sieťky a iné tieniace materiály.

Na zimovisko musia ísť rastliny dokonale pripravené, to znamená v úplne suchom substráte a riadne vysušené. Väčšinu kaktusov a sukulentov zimujeme najlepšie na svetlom mieste, kde teplota neklesá pod 5 °C a nepresahuje 12 °C. Toto však treba spresniť podľa druhov, ktoré pestujeme. Existujú aj mrazuvzdorné druhy, ktoré tolerujú aj pomerne silné mrazy.

Voda

Rastliny na jar prebúdza teplo, ale ako náhle sa objaví zeleň na vrchole rastlín, poskytne im aj vodu. Vodu poskytujeme postupne. Na začiatku je najlepším spôsobom rosenie a postupne dodáme menšie množstvo vody podmokom, t. j. rastliny postavíme do misky s vodou a necháme ich tam tak dlho, až uvidíme, že povrch zvlhol. V období rastu platí pre väčšinu druhov, že polievať máme iba vtedy, ak zem úplne vyschla. Niektorí špecialisti odporúčajú zaužívať si pravidlo polievať dospelé rastliny raz za dva týždenne v určitý deň a hodinu. Taký zvyk nás ochráni pred nebezpečenstvom prelievania. Je zrejmé, že rastliny umiestené vnútri domu na okne budú vysychať pomalšie, kým tie, ktoré sú v skleníku alebo vonku, oveľa rýchlejšie. Ak je to technicky možné, najlepšie je používať dažďovú vodu, lebo bežná pitná voda býva chemicky upravená a často aj príliš tvrdá s veľkým obsahom alkalického vápnika. Zalievame skoro ráno alebo ešte lepšie večer, po západe slnka. Polievanie obmedzujeme nielen v zime, ale aj v najteplejších dňoch mesiacov júl a august. Vtedy rastliny stagnujú a pri polievaní im hrozí hniloba.

Zlatým pravidlom je v zime nepolievať (spravidla polovica októbra – polovica marca), lebo rastliny potrebujú „spať“. Sú síce niektoré rody, ktorým mierna zimná zálievka prospieva, ale to prenechajme špecialistom. S polievaním súvisí hnojenie. Vo všeobecnosti, kaktusy a sukulenty nie sú náročné na prísun živín. Ak používame nejaké hnojivo, potom opatrne a podľa návodu, nie príliš často. Nadbytok dusíku, ktorý podporuje rast, znižuje šance na kvitnutie.

Škodcovia kaktusov a sukulentov

Kaktusy ohrozuje pomerne veľa škodcov. Keď robíme výsevy, ohrozuje ich najmä sciára, malá muška asi 1-2 mm veľká, larvy ktorej poškodzujú semenáčiky. Dospelé rastliny často poškodzuje  tzv. koreňovka, ktorá vyzerá ako biela vata na koreňoch, ale keďže ju nevidíme, jej prítomnosť sa prejaví až po dlhšom čase na vzhľade rastlín. Ďalej sa často vyskytuje na kaktusoch a sukulentoch červec citrónový a červený pavúčik. Dokážu narobiť veľa škody. Rastliny poškodzujú aj slimáky, myši a pod.. V špecializovaných obchodoch nám poradia, ktoré prípravky možno spoľahlivo aplikovať, aby sme sa tohto nepríjemného a škodu robiaceho hmyzu zbavili.

Toto je len veľmi stručný návod ako pestovať kaktusy a ostatné sukulenty. Ak sa rozhodnete, že chcete tieto rastliny pestovať, istotne si časom preštudujete podmienky pestovania v odbornej literatúre, na internete alebo sa rozhodnete stať členom kaktusárskeho klubu, kde sa o svoje poznatky a skúsenosti s vami určite radi podelia.